Schubert Oktetten
📅 27:e september
🫖 13:00 Afternoon Tea
🕔 15:00 Konsert
📍 Gränsö Slott, Festvåningen
Camerata Nordica Chamber Ensemble
Franz Schubert Quartettsatz nr 12 i c-moll, D. 703
Franz Schubert Oktett i F-dur, D. 803
I sin outtröttliga jakt på kammarmusikrepertoarens mästerverk har Camerata Nordica Chamber Ensemble nu kommit till Franz Schuberts Oktett i F-dur.
Det komponerades parallellt med två av Schuberts andra stora kammarmusikverk: Rosamunde och Döden och flickan.
Amatörklarinettisten Troyer beställde verket och önskade något i stil med Beethovens Septett op. 20 vilket sporrade Schubert till detta storslagna stycke, som uruppfördes hemma hos Ärkehertig Rudolf, samma Rudolf som Beethoven dedicerade sin Ärkehertigtrio. Inte nog med att flera av musikerna som spelade vid Beethovens urpremiär även spelade när Schuberts Oktett uruppfördes och att instrumenteringen liknar Beethovens, så följer den med sina sex satser och liknande tonartsrelationer även strukturellt Beethovens Septett. Detta är Schuberts mest omfattande kammarmusikverk med en speltid på nära en timme.
Quartettsatz, den första och enda satsen Schuberts ofullbordade c-mollkvartett bidrar till en flygande start för denna konsert.
Pris och biljetter släpps inom kort